Pioneers in the industry, we offer 500gm keva wheel white rose liquid flavour, 500gm keva pan masala kal 070 liquid flavour, 500gm keva three birds rose no1(oil soluble) liquid flavour, 6 kg keva three birds rose no1(oil soluble) liquid flavour, 100gm x 96 pcs 9.6kg keva three birds rose no1 liquid flavour and 500 gms keva custard apple kal 342 liquid flavour from India.
₹ 475.00 / Kg Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 500 g |
| Usage/Application | BEVERAGES , CONFECTIONERY, DAIRY |
| Packaging Type | AMBER BOTTEL |
| Shelf Life | BEST BEFORE 36 MONTHS FROM THE DATE OF MANUFACTURE |
| Solubility In Water | WATER |
| Storage | STORE IN COOL,DRY PLACE AWAY FROM SUNLIGHT AND HEAT |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 6 Kg
₹ 1437.5 / Piece Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Usage/Application | BAKERY , BEVERAGES , CONFECTIONERY, DAIRY , PHARMACEUTICALS |
| Packaging Size | 500GM |
| Packaging Type | Bottle |
| Brand | KEVA |
| Fragnance | GREEN PAN LEAF |
| Shelf Life | BEST BEFORE 24 MONTHS FROM THE MANUFACURING DATE |
| Weight | 622GM |
| Packing Material | AMBER BOTTLE |
| Product Nature | ARTIFICIAL |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 12 Piece
₹ 267 / Litre Get Latest Price
| Flavour Nature | Artificial |
| Usage Industry | Food |
| Form | Oil Soluble |
| Packaging Size | 500GM |
| Base | Oil |
| Solubility | Oil Soluble |
| Usage/Application | BEV,CON,DAIRY |
| Packaging Type | Bottle |
| Application | Beverage |
| Certifications | FSSAI |
| Shelf Life | 36 Months |
| Manufacturer | KEVA FLAVOURS PVT LTD |
| Packing Type | Plastic Bottle |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 12 Litre
₹ 3204.00 / Piece Get Latest Price
| Packaging Type | Bottle |
| Shelf Life | 36 Months |
| Manufacturer | KEVA FLAVOURS PVT LTD |
| Country of Origin | Made in India |
| Form | Liquid |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 53.66 / Piece Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 100ml x 96 bottle= 9.6Kg |
| Packaging Type | Bottle |
| Usage/Application | BEV,CON,DAIRY |
| Shelf Life | 36 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 96 Piece
₹ 453.5 / Piece Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Usage/Application | Beverages |
| Packaging Size | 500 ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Brand | KEVA |
| Solubility | WATER |
| Purity | 99% |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 12 Piece
₹ 474 / Kg Get Latest Price
| Flavour Nature | Artificial |
| Form | Liquid |
| Usage Industry | Beverage |
| Usage/Application | BEV, CON,DAI |
| Type of Food Flavor | Beverage Flavors |
| Base | Water |
| Packaging Type | Bottle |
| Solubility | Water Soluble |
| Packaging Size | 500GMS AMBER BOTTLE |
| Purity | 99% |
| Application | Beverage |
| Brand | KEVA |
| Certifications | FSSAI |
| Shelf Life | 12 months |
| Packing Type | Glass Bottle |
Minimum order quantity: 12 Kg
₹ 442 / Kg Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 500GMS AMBER BOTTLE |
| Packaging Type | Bottle |
| Brand | KEVA |
| Purity | 99% |
| Shelf Life | 24 MONTHS |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 12 Kg
₹ 9720.00 / Piece Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Type of Food Flavor | Beverage Flavors |
| Packaging Type | can |
| Usage/Application | BEV , CON |
| Purity | 99% |
| Brand | KEVA |
₹ 992.00 / Piece Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Type of Food Flavor | Beverage Flavors |
| Packaging Size | 500 GMS AMBER BOTTLE |
| Packaging Type | Bottle |
| Usage/Application | BEV , CON |
| Brand | KEVA |
₹ 643 / Kg Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 500 GMS |
| Flavor | MANGO |
| Packaging Type | AMBER BOTTLE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 24 Kg
₹ 643 / Kg Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 500 GMS |
| Flavor | MANGO |
| Packaging Type | Bottle |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 12 Kg
₹ 634 / Kg Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 500 GMS AMBER BOTTLE |
| Packaging Type | Bottle |
| Brand | KEVA |
| Purity | 99% |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 12 Kg
₹ 503 / Kg Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Usage/Application | BEV,CON,DAI |
| Shelf Life | 24 MONTHS |
| Packaging Size | 500 GMS |
| Packaging Type | AMBER BOTTLE |
| Flavor | Vanilla |
| Brand | THREE BIRDS |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 24 Kg
₹ 4577 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Ice Cream |
| Flavor | Vanilla |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 500 ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 12 Piece
₹ 624.00 / Kg Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Type of Food Flavor | Beverage Flavors |
| Application | BEV,DAI,CON |
| Fragrance | PINEAPPLE |
| Packaging Type | AMBER BOTTLE |
| Packaging Size | 500GMS AMBER BOTTLE |
| Purity | 99% |
| Brand | THREE BIRDS |
| Alcohol Free | No |
Minimum order quantity: 24 Kg
₹ 1315.00 / Kg Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Flavor Variety | Jeera Masala |
| Usage/Application | BEV,CON |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 24 Kg
₹ 603 / Kg Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 5 KGS |
| Flavor | MANGO |
| Packaging Type | JAR |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Kg
₹ 1315 / Kg Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Usage/Application | BEV,CON |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 12 Kg
₹ 1067 / Kg Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Flavour | Orange |
| Usage/Application | Beverages |
| Brand | KEVA |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 12 Kg
₹ 398 / Kg Get Latest Price
| Flavor Category | MANGO |
| Mango Type | Juice type |
| Flavour Type | Artificial |
| Solubility | Water soluble |
| Flavor Base | Artificial |
| Usage Industry | Beverage |
| Application | BEVERAGES, Confectionery |
| Pack Size | 500 g |
| Packaging Size | 500 ml |
| Shelf Life | 12 month |
| Certifications | FSSAI |
| Country of Origin | India |
| Form | Liquid |
| Application Form | Syrup |
Minimum order quantity: 12 Kg
INGREDIENTS: Permitted Diluents, Natural, Nature Identical & Artificial Flavouring Substance, Permitted Antioxidants (INS 320). Permitted Emulsifying & Stabilizing Agent (INS 331. INS 414. INS 419. INS 445) ermitted Synthetic Food Colours (INS 102 & INS 133) Dass II Preservatives (INS 211).
FLAVOUR EMULSION AND FLAVOUR PASTE FOR USE IN CARBONATED OR NON-CARBONATED BEVERAGES ONL Y
₹ 413.50 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | BAK , BEV , CON , DAI |
| Packaging Size | 500 GMS AMBER BOTTLE |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Bottle |
| Brand | KEVA |
| Purity | 99% |
| Shelf Life | 24 MONTHS |
Minimum order quantity: 12 Piece
₹ 1927 / Kg Get Latest Price
| Form | Water Soluble Liquid |
| Usage/Application | BEV,CON |
| Packaging Size | 500GM |
| Shelf Life | 24 MONTHS |
| Fragrance | PINEAPPLE |
| Packaging Type | AMBER BOOTLE |
| Brand | KEVA |
| Solubility | WATER |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 6 Kg
₹ 900 / Kg Get Latest Price
| Form | Water Soluble Liquid |
| Usage/Application | BEVERAGES |
| Packaging Type | JAR |
| Packaging Size | 10 KG |
| Shelf Life | 24 MONTHS |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Kg
₹ 886 / Kg Get Latest Price
| Form | Water Soluble Liquid |
| Usage/Application | Beverage |
| Flavor Variety | Coffee |
| Packaging Type | Bottle |
| Shelf Life | 24 Months |
| Brand | Keva |
| Packaging Size | 500GM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 12 Kg
₹ 876 / Kg Get Latest Price
| Form | Water Soluble Liquid |
| Usage/Application | Beverage |
| Flavor Variety | Coffee |
| Packaging Type | Jerry Can |
| Shelf Life | 24 Months |
| Brand | Keva |
| Packaging Size | 5 KG |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 1124.50 / Bottle Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Flavour | Strawberry |
| Usage/Application | Food Flavor |
| Packaging Size | 500 ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Brand | Keva |
Minimum order quantity: 12 Bottle
₹ 1757 / Kg Get Latest Price
| Flavor Category | Cola |
| Cola Type | cola |
| Form | Liquid |
| Solubility | Water Soluble |
| Flavor Variety | Cola |
| Flavor Base | Nature Identical |
| Packaging Type | Jerry Can |
| Usage/Application | BEV , CON, Juice, Confectionery, Soft Drink |
| Pack Size | 5 kg |
| Packaging Size | 5 KGS |
| Usage Dosage | 0.1% |
| FSSAI License | Yes |
| Certifications | FSSAI |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 12 Kg
₹ 1053.00 / Litre Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Usage/Application | Beverages |
| Packaging Type | Jerry Can |
| Brand | KEVA |
| Solubility | WATER |
| Purity | 99% |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2484 / Kg Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Flavour | Blueberry |
| Usage/Application | Beverages |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Packaging Type | Jerry Can |
| Brand | KEVA |
| Solubility | WATER |
| Purity | 99% |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 6520.00 / Kg Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 500 GMS AMBER BOTTLE |
| Flavor | LEMON |
| Packaging Type | Bottle |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 12 Kg
₹ 625 / Kg Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 5 kg |
| Usage/Application | Beverages |
| Flavour | Mango |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 12 Kg
₹ 1653 / Piece Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Usage/Application | Beverages |
| Flavour | Mixed Fruit |
| Packaging Size | 500 ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 12 Piece
₹ 489.00 / Kg Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Usage/Application | BEV, CON,DAI |
| Packaging Size | 10 kg |
| Solubility In Water | OIL |
| Country of Origin | Made in India |
AMIT K. (MANAGER)
Shree Prakash Enterprises
Ground Floor, Plot No.29 32 36 30a, Shree Shantiniketan CHS Ltd, Sanpada Railway Station, Sanpada, Arogyam Family Care
Navi Mumbai - 400705, Thane, Maharashtra, India