Offering you a complete choice of products which include 500gm keva kesar 10053 liquid flavour, 100gm x 96 bottle 9.6kg three birds vanilla no1 liquid flavour, three birds chicoo excellent 500 gms liquid flavour, 500gms keva ghee super liquid flavour, 500 gms x 12 6kg three birds chocolate excellent liquid flavour and 500gms three birds shahi afza liquid flavour.
₹ 2427.00 / Kg Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Fragrance | Kesar |
| Packaging Size | 500GMS |
| Color | Yellow |
| Masala Type | liquid |
| Packaging Type | Bottle |
| Usage/Application | BAKERY , CONFECTIONERY, DAIRY |
| Brand | KEVA FLAVOURS |
| Weight | 622 GM |
| Alcohol Free | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 12 Kg
₹ 56.74 / Piece Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Flavor | Vanilla |
| Shelf Life | 36 MONTHS |
| Usage/Application | Bakery |
| Packaging Type | Bottle |
| Brand | Three Birds ( Keva ) |
| Ingredients | Permitted Solvent(E1520) |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 96 Piece
₹ 662 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | DAI , BAK , BEV , CON |
| Packaging Size | 500 GMS AMBER BOTTLE |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Bottle |
| Brand | KEVA |
| Purity | 99% |
| Shelf Life | 24 MONTHS |
Minimum order quantity: 12 Kg
₹ 1216 / Kg Get Latest Price
| Flavor Type | Ghee Flavour |
| Form | OIL SOLUBLE |
| Brand | KEVA |
| Packaging Type | Bottle |
| Shelf Life | 24 month |
| Packaging Size | 500 GMS AMBER BOTTLE |
| Usage/Application | BAK |
| Dosage | 1 ml |
| Purity | Artificial |
| Fragrance | Medium |
| Color | Pale Yellow |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 6 Kg
₹ 2988 / Piece Get Latest Price
| Flavor Variety | Chocolate |
| Usage/Application | BAK , BEV, CON , DAI |
| Packaging Size | 500 GMS AMBER BOTTLE |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Bottle |
| Brand | KEVA |
| Shelf Life | 24 MONTH |
Minimum order quantity: 12 Piece
₹ 333.50 / Bottle Get Latest Price
| Flavor Type | sahi afza |
| Application | Soft Drink, Juice |
| Solubility | Water Soluble |
| Usage/Application | BAK, BEV,CON,DAI |
| Packaging Type | Bottle |
| Pack Size | 500 ml |
| Form | Liquid |
| Flavor Base | Artificial |
| Shelf Life | 24 Months |
| FSSAI License | Yes |
| Flavor Variety | Rose |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 12 Bottle
₹ 549.00 / Bottle Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Usage/Application | DAIRY,BEVERAGE AND CONFECTIONERY |
| Packaging Type | Bottle |
| Packaging Size | 500g |
| Shelf Life | 24 Months From The Date Of Manufacturing |
| Brand | Keva |
| Purity | 99% |
| Storage | Store In Cool And Dry Place |
| Fragrance | Strawberry Fresh |
| Certified By | FSSAI |
Minimum order quantity: 100 Bottle
₹ 1328 / Kg Get Latest Price
| Form | Water Soluble Liquid |
| Usage/Application | DAIRY AND CONFECTIONERY |
| Packaging Type | AMBER BOTTLE |
| Packaging Size | 500GM |
| Net Content | 622 GM |
| Shelf Life | 36 MONTHS |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 12 Kg
₹ 1081.00 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 500GM |
| Form | Liquid |
| Shelf Life | 24 Months |
| Usage/Application | CONFECTIONERY ,DAIRY |
| Packaging Type | Bottle |
| Manufacturer | KEVA FLAVOURS PVT LTD |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 12 Kg
₹ 691.00 / Kg Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Usage/Application | BAK,CON,DAI |
| Fragrance | BUTTERSCOTCH |
| Packaging Size | 500GM |
| Shelf Life | 24 MONTHS |
| Flavour | FOOD FLAVOUR |
| Packaging Type | AMBER BOOTLE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 12 Kg
₹ 1879 / Kg Get Latest Price
| Type | Water Soluble |
| Form | Liquid |
| Pack Size | 500 ml |
| Usage/Application | BEV, DAIRY |
| Usage | Dairy, Ice Cream |
| Flavour Profile | Pista Kulfi |
| Packaging Size | 500GM |
| Shelf Life | 24 MONTHS |
| Packaging Type | AMBER BOOTLE |
| Certification | FSSAI |
| Color Added | No Added Colour |
| Flavour | KESAR PISTA |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 6 Kg
₹ 2495 / Kg Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 500GM |
| Usage/Application | BAK,BEV,DAI |
| Brand | KEVA |
| Alcohol Free | Yes |
| Solubility In Water | YES WATER SOLUBLE |
| Origin | INDIA |
| Shelf Life | 24 MONTHS |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 425 / Bottle Get Latest Price
| Form | Water Soluble Liquid |
| Usage/Application | DAIRY AND CONFECTIONERY |
| Packaging Size | 500GM |
| Shelf Life | 24 MONTHS |
| Packaging Type | AMBER BOTTLE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 12 Bottle
₹ 682.00 / Kg Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Flavor | Vanilla |
| Packaging Size | 5 Litre |
| Packaging Type | Drum |
| Brand | KEVA |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 12 Kg
₹ 423.00 / Piece Get Latest Price
| Form | Water Soluble Liquid |
| Usage/Application | BAK , DAI |
| Packaging Size | 500 GMS |
| Flavour | CHOCOLATE FLAVOUR |
| Purity | 99% |
| Packaging Type | 500 GMS AMBER BOTTLE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 12 Piece
₹ 2446 / Kg Get Latest Price
| Form | Water Soluble Liquid |
| Flavour | Blueberry |
| Packaging Size | 500GM |
| Shelf Life | BEST BEFORE 24 MONTHS FROM THE DATE OF MANUFACTURE |
| Packaging Type | BOTTLE |
| Brand | KEVA FLAVOURS |
| Solubility | WATER SOLUBILITY |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | BAKERY , CONFECTIONERY, DAIRY |
Minimum order quantity: 12 Kg
₹ 10087.00 / Kg Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Usage/Application | BAK , CON , PHA |
| Packaging Type | 500 GMS AMBER BOTTLE |
| Brand | KEVA |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size | 500 g |
| Minimum Order Quantity | 5 KG |
Minimum order quantity: 12 Kg
₹ 2494 / Kg Get Latest Price
| Flavor Type | blueberry |
| Form | Liquid |
| Flavour | Blueberry |
| Usage/Application | Beverages |
| Application | Dairy, Confectionery, Beverage |
| Packaging Type | Bottle |
| Flavour Base | Natural |
| Packaging Size | 500 ml |
| Shelf Life | 24 months |
| Brand | KEVA |
| Solubility | WATER |
| Purity | 99% |
| Certifications | FSSAI |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 12 Kg
₹ 10087.00 / Kg Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Solubility | Water Soluble |
| Application | Beverage, Ice Cream, Dairy |
| Usage/Application | BAK , CON , DAI |
| Flavour Type | Nature Identical |
| Usage Level | 0.1 % |
| Packaging Type | 500 GMS AMBER BOTTLE |
| Packaging Size | 500 g |
| Brand | KEVA |
Minimum order quantity: 12 Kg
₹ 428 / Kg Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Flavour | Coconut |
| Usage/Application | Beverages |
| Packaging Size | 500 ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Brand | KEVA |
| Solubility | WATER |
| Purity | 99% |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 12 Kg
₹ 532 / Kg Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Weight | 500GMS |
| Certification | FSSAI Approved |
| Packaging Type | AMBER BOTTLE |
Minimum order quantity: 12 Kg
AMIT K. (MANAGER)
Shree Prakash Enterprises
Ground Floor, Plot No.29 32 36 30a, Shree Shantiniketan CHS Ltd, Sanpada Railway Station, Sanpada, Arogyam Family Care
Navi Mumbai - 400705, Thane, Maharashtra, India